Dva brata rođena na zidu smrti – 10 najboljih buddy cop filmova

the-nice-guys-ryan-gosling-blade-runner-2

Crna haljina, viski sa sodom i dobar buddy cop film nikada ne izlaze iz mode. Podžanr koji je u guzicu nabio lepe desetine godina postojanja, jednostavno ne želi da odustane. Iako se mnogima čini da je anahron i prevaziđen, voli da iznenadi novim delom, kao veliki deo njegovih junaka, ostarelih pandura, koji odbijaju da kažu “I’m too old for this shit!”. Ili to izgovore, a onda pokažu svima da stari vuk je još u punoj snazi. Šejn Blek se ove godine vratio materiji sa The Nice Guys, Pol Fig pre tri godine napravio feministički tvist sa The Heat, dakle ima ovaj stil još štošta da ponudi.

the-heat-competition-banner

Buddy cup naslovi se prostiru kroz široko polje – ima ih potpuno ozbiljnih, naći ćemo često i one krajnje parodične, ali zajedničko im je da izvlače maksimum iz premise – dva policajca, mnogo podjebavanja, tuče i pucnjave, dok se slučaj uvek privede kraju i ode se na pivo. Zato smo i svi kao mali želeli da budemo inspektori, dok nije došao CSI serijal i objasnio nam da se ubistva obično ne rešavaju u hard boiled avanturama, nego preko sperme. Kako god, ovo što sledi je krajnje lična i neobjektivna lista, bez pretenzija da vas ubeđuje u bilo šta. Jednostavno, spisak filmova koje bih u ovom trenutku najviše voleo da ubacim u plejer.

10. Alien Nation (1988)

Najbolji naučnofantastični buddy cop film ikada (o da, ima ih još), donosi odličnu akciju, razmenu politički nekorektnih replika, ali nas mnogo i uči o rasizmu, toleranciji i prijateljstvu između čoveka i vanzemaljca. Trend uparivanja različitih formi života nije neuobičajen za ovakvu vrstu filmova, pa smo u Dead Heat imali pandure zombije, gledali smo Vupi Goldberg kako rešava slučajeve sa dinosaurusom, a u nekom trenutku se pojavio i genijalan trend da partneri budu čovek i pas. Tom Henks je to preživeo, Džim Beluši nikako. I da se vratimo na Alien Nation, za buddy cop film je užasno bitno ko vam glumi buddyje. Ovde apsolutno briljiraju Džejms Kan (legenda koga će mlađe generacije, nažalost, verovatno pamtiti kao onog čiču iz serije Las Vegas), kao homo sapiens i Mendi Patinkin (spajao inteligenciju i zajebanost u milion serija), kao tuđin.

09. The Other Guys (2010)

Humor je jedan od osnovnih sastojaka buddy cop filma, pa je tako još otvoreniji za parodične izlete, bilo da su direktni kao Loaded Weapon 1, u vidu omaža u slučaju Edgar Rajtovog Hot Fuzz, ili nenamerno kao Samurai Cop. Na listu smo ipak odlučili da stavimo ovo relativno sveže delo, zato što svu, inače pristutni, preforsiranost žanra, dižu na još nenormalniji stepen. Ništa drugo nismo ni očekivali od tima Adam Mekej iza kamere, i Vil Ferel i Mark Valberg ispred. Kao i svim filmovima dvojca Mekej – Ferel, i ovde parodija više prerasta u apsurd, uz istovremeno poštovanje, i potpuno izvrtanje filmova sa kojima se sprdaju. The Other Guys nam donosi i savršene akcione scene, a možete da čujete i Vil Ferela kako peva. Takoreći, jedna komplet lepinja.

08. Split Second

Vraćamo se na SF milje, s tim što su ovde oba pandura pripadnici ljudskog roda. Ako za traumiranog Rutgera Hauera na alkoholu, tabletama, cigarama i čokoladicama možete da kažete da je čovek. Hit video klubova u nas početkom devedesetih, u svetu nikada nije bio preterano popularan, a kritičari su ga pristojno sahranili. Pošto je dolepotpisani pre svega voli da palamudi, objsniće vam kako je ovo jedan od boljih distopijskih filmova ikada, sa Londonom koji se raspada posle katastrofalnih poplava, uplivom okultizma, velikim puškama i odličnim buddy cop tandemom. Film naravno dobija na kvalitetu jer je tu i Kim Katral u najboljim godinama. A svaka godina je za Kim Katral najbolja godina.

07. Rush Hour (1998)

Moram da priznam da sam sam sebe iznenadio ovim mestom, ali kad sam krenuo da sastavljam listu, koliko god sam mislio da ovaj film ne volim, shvatio sam da su mi pre kasniji beskonačni nastavci i ponavljanje sličnih matrica kod oba glumca upropastili doživljaj. Ovde realno sve funkcioniše kako valja, Bret Ratner radi odlične akcione sekvence, Džeki Čen je na vrhuncu svoje američke faze, a Kris Taker je najmanje iritantan od svih filmova gde je bio crnac koji vrišti. Kvalitet predloška pokazuje i to da od svih ovogodišnjih serija koje će da vam upropaste milion filmova koje volite, ona bazirana na Takerovim i Čenovim avanturama deluje najpristojnije. Ako još uzmete u obzir da su ostala sparivanja američkog i azijatskog pandura donosila kombinacije Džej Lenoa i učitelja Mijagija, ili u drugom slučaju, scenu gde jedan muškarac, drugom kaže da ima veliki kurac, Rush Hour mora da se istakne kao kvalitet.

06. Red Heat (1988)

Pošto se znalo da će uticaj Rokija 4 da sruši Berlinski zid, Crveno usijanje je trebalo da pripremi Amerikance i Ruse na buduću saradnju. Ko je tu posle zasrao ne znam, ali ova dva pandura sigurno nisu, jer bi verovatno rešili i najzajebaniji slučaj koji im date. Spoj lajavog Džima Belušija, sa uličnim fakultetom, i “po protokolu” Arnolda Švarcenegera, sa obrazovanjem, pucačkim i tabadžijskim veštinama jednog KGB-ovca, nije mogao da omane. Naročito ne pod strogom palicom genija Voltera Hila, u svom najplodnijem periodu, kada je od naizgled običnih akcijaša, pravio šekspirovsku poeziju. Švarceneger je nastavio u legendu, a mlađi Beluši, kao što već rekosmo, da glumi sa psom.

05. Taxi (1998)

Neki od najboljih buddy cop filmova iskakali su iz osnovne ideje, time što jedan od buddyja, nije baš cop, već ulična protuva, ili neko upleten u slučaj. Mastermind Luk Beson je osmislio priču o bezobraznom taksisti, sa talentom Šumahera, koji je prinuđen da sarađuje sa smotanim pandurom, u sve to ubacio maestralne vožnje, i eto hita sa milion nastavaka i rimejkova. Film je napravio haos, jer je pokazao da i Evropa može da uradi odličnu akciju, a u Srbiji je bio toliko popularan, da Missirlou, više nije bila muzika iz Petparačkih priča, nego muzika iz Taksija. Verovatno smo svi u liku taksiste Danijela, malo prepoznali buntovnog Flojda, a u policajcu Emilijenu, Boru Todorovića kao Žilijena.

04. Miami Vice serija (1984-1990)

Ok, ovo postoji kao film, i prevara je da ubacimo seriju, ali šta da radimo, kad je dvojac toliko dobar. Prvi susret sa buddy cop formacijom, mnogi su sigurno doživeli preko Poroka Majamija. Undercover detektivi Soni Kroket (besmrtni Don Džonson) i Rikardo “Riko” Tabs (Filip Majkl Tomas) bili su sve što smo želeli – bore se za pravdu, sjebavaju dilere droge, a žive kao carevi po plažama Floride i voze skupa kola. Pritom, Soni živi na jahti i ima ljubimca aligatora. Uprkos tome to je serija mnogo ozbiljnija nego što se nama klincima tada činilo, što hendluje neke zajebane političke i socijalne teme, njen najveći doprinos će ipak biti što je postalo kul zavrtati rukave na sakou. Producent Majkl Man je koju deceniju kasnije snimio i filmski rimejk, koji, iako ne toliko loš, nikako nije mogao da ponovi coolness originala.

03. Beverly Hills Cop (1984)

Prikladno mesto za film gde imamo tri partnera, umesto uobičajenog para. Iako je sa pomenutim Volterom Hilom i Nik Noltijem kao saborcem u 48 sati, direktno odgovoran za uspeh buddy cop filmova, Edi Marfi je tek u Policajcu zasijao punim sjajem. Kao hiperaktivni Aksel Foli, otići će na Beverli Hils, da istraži ubistvo prijatelja, a nevoljno mu se pridružuje matori detektiv Tagart i njegov partner, mladi i naivni Rouzvud. I njih dvojica bi bili dovoljni za odličnu priču, a kad preko toga nabacite Marfija u pojačanom komičarskom modu, onda je to pun pogodak. Prvi deo doduše jeste i malo mračniji, ostali su više išli ka čistoj komediji, ali je uvek tu bilo i dovoljno fora i odlične akcije da morate da ih pogledate kad god su na TV-u. Ponosni smo što je i Srbija dobila sličan proizvod u vidu Policajca sa Petlovog brda.

02. Tango & Cash (1989)

Ovaj film ili mrzite, ili volite. Mada ako ga mrzite, teško da ste se dovukli do ovog mesta na listi, tako da vam je potpuno svejedno. Neki će reći da se od susreta akcionih zvezda ovog kalibra očekivalo mnogo više, a neki da je baš zbog toga kako je sve ispalo, ovo esencija svega što bi buddy cop film trebalo da bude. Larger than life detektivi, momak iz kraja Gabrijel Keš, i uglađeni tašna-mašna-šmekersko odelo Rej Tango, moraju da sarađuju, kako bi se izbavili iz zatvora gde su nepravedno završili, i pronašli krivca za sve to. Tango i Keš se naravno sve vreme podjebavaju, uz prve naznake meta fora (kad Stalone izgovori “Rambo je pička”), negativci su preterani do genijalnosti, a tu su (i dalje nije utvrđeno da li namerne ili slučajne) i tolike homoerotske aluzije, da povremeno ne razumete zašto se naši junaci ne zaskoče i ne završe sa tim. Količinu kiča u akcionim scenama ponoviće tek Bad Boys 2, Majkla Beja, sa afroameričkim dvojcem Vil Smit – Martin Lorens. Fun fact, Tango i Keš su izašli na samom kraju 1989. godine, tako da su i zvanično poslednji američki eighties film.

01. Last Boy Scout

Kako god ga okrenete, najbolji buddy cop filmovi jesu smrtno ozbiljni, dok duhovitost ne proističe iz situacija, već iz likova. Na prvom mestu je zasluženo odd couple remek delo po scenariju Šejna Bleka, i u režiji Tonija Skota. Blek, kom se prvi put daje da se razmaše koliko može i Skot, na najboljem kokainu tog doba, prave priču koja je u isto vreme akcija, komedija, noir, vestern i bajka. Propali agent Tajne službe Brus Vilis, koji tezgari kao privatni detektiv, istraživaće smrt striptizete, sa njenim bivšim dečkom, propalim sportistom u izvedbi Dejmona Vajansa. Količina nihilizma s jedne strane, i čvrstih molarnih načela s druge, napravila je od naših likova junake veće od života. Rečenice koje privatni detektiv Džo Halenbek ispaljuje, mogle bi da se nađu u bilo kojoj zbirci poslovica. Vilis je kasnije imao iskustva sa buddy cop varijantama u Die Hard With a Vengeance, a iako je glumio i u najvećim filmskim hitovima svih vremena, Poslednji skaut, po mom neskromnom mišljenju, ostaje njegov vrhunac. A Dejmon Vajans je ovoliko dobar bio samo još kad je napravio sina naslednika, Dejmona Vajansa Juniora. A da, glumiće i u jednoj od onih serija po filmovima, koje će vam upropastiti detinjstvo.

00. Lethal Weapon 

Ok, verovatno ste do sad pomislili da sam tolika hipsterčina, da ovo neću da stavim na listu, ili da mi je najavljena TV verzija sa Vajansom kao narednikom Murtauom previše ogadila priču. Razlog za nulto mesto je što Smrtonosno oružje ne može da uđe u konkurenciju. Opet po scenariju Šejna Bleka, ali uz profesorsku doradu reditelja Ričarda Donera, likovi Martina Rigsa (“pre-mrzim Jevreje” Mel Gibson) i Rodžera Murtaua (Deni Glover, otac Donalda Glovera) postaće definicija za buddy copove u Vebsterovom rečniku. Jedan ludak, jedan koji bi samo da mirno odsedi do penzije, naučiče da rade zajedno i postati kroz tri nastavka najbolji prijatelji i saborci u svemu. Malo jurimo najveće svetske kriminalce, malo roštiljamo u dvorištu. Ko bi ikada poželo više od života?

Autor: Radomir Zvoncek

5/5 - (1 vote)

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    […] ste čitali našu listu najboljih buddy cop filmova, bili smo inspirisani upravo ovim naslovom, koji nam je konačno došao na recenziju. Nema ovde […]