Idemo na Mikser 8.06 – 12.06

 

Pošto se već nekoliko nedelja desetine hiljada ljudi izlazi na ulice i demonstrira protiv bespravnog rušenja u Savamali, ova hipsterska oaza ima baš dobru reklamu. Šteta što je zbog rušenja, tamo ostalo jako malo mesta i klubova. Barjak i dalje drže Mikser House i njihov festival Mikser koji se održava već osmi put. Od 8. do 12. juna, na preko 40 lokacija, održava se festival koji će se predstaviti u nekoliko pravaca, ali su svi objedinjeni pod parolom “Osetljivo društvo” (Sensitive Society) i ceo program je obojen temama rodne ravnopravnosti, društvene jednakosti, kao i ženskog stvaralaštva. U prvom planu je i izbeglička kriza, kao i integrisanje izbeglica u regularno društvo. To će sve biti obrađeno u panel diskusijama pod obuhvatajućim nazivom “Osetljivi razgovori”.

Od ostalih debata izvojili bismo i “Muzika nema rod”, u kojoj će mnoge muzičarke pričati o rodnoj ravnopravnosti u muzičkoj industriji današnjice.

Što se tiče muzičkog programa, tu je crème de la crème alternativne scene, kao i new age sevdah muzike, koja postaje sve popularnija. Program će se odvijati na dva stejdža, u Depo magacinu (taj program se plaća), dok će u ulici Braće Krsmanović biti Ženijal stejdž (tamo je program za dž).

Mi naravno ne bismo bili mi, kad vam ne bismo preporučili ono što je must see u Savamali, ove izmiksovane nedelje.

Prvog dana, 8. juna, na Ženijal stejdžu izdvajamo nastup hip hop Kleopatre Mimi Mercedez, koja nas je već navikla na vrh nastupe. Isto veče, na pomenutoj bini je i bend Zaa, u kojem peva i naša predstavnica sa Eurosonga Sanja V***ć. Ako ste za nešto uniformisaniju priču, u Depou su Rambo Amadeus i Elemental. Odvojeno, naravno.

U četvrtak, 9. juna, nastupa jedan od naših omiljenih sastava s Balkana, Halka, sa svojim frontmenom i spiritus movensom Božom Vrećom, koji nas jednom mesečno obraduje novim solo stvarima i saradnjama, pa se nadamo da ćemo nešto od toga čuti i u Depou. Želeli bismo da uputimo apel kako bi voleli nesedeći concert Halke, jer bend sa takvom energijom zaslužuje ljude na nogama koji đipaju i dižu ruke u vis. U Depou istog dana nastupa i srpski Tom Waits, Kralj Čačka. Na Ženijal stejdžu sviraju jaki pripadnici bosanske alternativne scene Zoster, Bili Andol i Gospođo Bate.

Desetog juna su dve programske celine potpuno različite i teško da će neko želeti da poseti obe bine. Na glavnoj bini u Depou nastupa Bora Dugić, naš najpoznatiji maestro na fruli, kao i Orkestar Danijela, prvi trubački sastav sa ženom kao vođom orkestra. Znate, to je ona simpatična devojka koja nam se smeška sa Telenor reklama. Na Ženijal stejdžu, ako izuzmemo bend Ti (jer ga čine dva bradata tipa), predstaviće se najbolje sa ženske singer songwriter scene, pošto nastupaju Lovely Quinces, Ana Čurčin i Dojo.

Subota, 11. jun je bogat iventovima po gradu, a u Depou nas čekaju dva naša najveća trubačka orkestra. Boban Marković sa pratnjom, kao i Crne mambe. Tog dana ćemo čuti i premijeru novog projekta Ide Prester, Maika. Videćemo kako zvuči njeno viđenje romske muzike i world musica uopšte. Na Ženijalu nas čekaju Lira Vega, Bitipatibi i Stray Dogg.

Za kraj, 12. juna, Mostar Sevdah Reunion i Esma Redžepova spremaju najbolje jazz sevdah iskustvo na ovoj strani sveta. Još uvek pod uticajem prošle svirke ekipe iz Mostara, željno iščekujemo novu. Na Ženijalu raznovrsnost, ali sa akcentom na žensko stvaralaštvo, jer nastupaju E play, Nemesis, Vibator u rikverc i Texas flood, sa specijalnom gošćom Bojanom Stoimenov.

 

Autor: Miloš Dašić

Rate this post

COMMENTS

WORDPRESS: 0