Pet najboljih NBA timova koji nisu osvojili titulu

Underdog je verovatno najlepša reč, kojom se može odrediti glavno svojstvo jednog tima. Poslednja finalna serija najjače košarkaške lige na svetu nije donelo susret Davida i Golijata, već Davida i Davida, pa se može reći da je sezona 2014./15. bila pravi uspon underdogova. Sportsko prokletstvo gradova poput Oaklanda i Clevelanda je odredilo Cavalierse i Warriorse kao underdogove: Cleveland je i sa LeBronom Jamesom u rosteru bio underdog, štaviše, njegovo prisustvo je samo podvuklo taj status, a sve zbog toga što je njegov prvi mandat u Clevelandu okončan samo jednom titulom prvaka Istoka. S druge strane, jedini grad koji po intenzitetu može da parira Clevelandu je dom Warriorsa, Oakland. Oakland nije imao nijedno finale, ni titulu, svojih sportskih timova u poslednjih 40 godina. Da ironija bude još veća, zapadni komšija Oaklanda, San Francisco, ima NFL tim, 49ers, koji u svojim vitrinama drži pet trofeja sa Super Bowla. Sličan komšijsko-sadistički tretman priređuju Pittsburgh Steelersi nad Clevelandom na Istoku. U poslednjih deset godina, NBA finala su izazivala gledaoce da se opredele između dva titana završnice play offa, Lakersa i Celticsa, koji su u poslednjih deset godina odigrali dva od ukupno 12 međusobnih finala, da shvate da San Antonio Spursi proslavljaju šampionski prsten šuterskim treningom i da tiho, ali sa strahopoštovanjem, ne gotive Miami Heat. Godine 2015. su Cavsi i Warriorsi odigrali finale gde je odluka za kog ćeš da navijaš bila teška kao dilema, koje ćeš štene iz kartonske kutije sa kišom natopljene ulice da povedeš kući, a koje ostavljaš u nemilosti ulice i kiše. Do Detroit Pistonsa 2004. i Golden State Warriorsa 2015. se u polufinalima i finalima izređalo mnogo timova koji su ostali bez finala, titule i cele bajke, kakvu osećaj prstena u junu predstavlja. Na samom početku nove NBA sezone, podsetićemo se par njih:

5. Cleveland Cavaliers 2008/09

hi-res-e9ad961734093eca97a29971efa4a413_crop_exact

Bajka o usponu Cavsa do prstena nije bila ostvarena ni 2015. gde su ih zaustavili Steph Curry i Klay Thompson. Bolju priliku pre toga su imali 2009. u sezoni koju su završili sa skorom 66-16, a nakon osam vezanih pobeda i dve metle u play offu nad Detroitom i Atlantom, činilo se da će sva opravdanja Lebrona Jamesa iz ranijih sezona biti potisnuta u sveopštem slavlju. U sezoni u kojoj je LeBron postao najplaćeniji igrač Cavsa (do tog trenutka je to bio Żydrūnas Ilgauskas sa 15 miliona dolara po sezoni), rođeni Akronac  i uticajni tviteraš, čiji jedan otkucan karakter u reklamnom tvitu košta hiljadu dolara, nije mogao sam protiv Orlanda u proleće 2009. Istini za volju, istočni timovi su tih godina imali jednu jedinu ulogu, a to je da namuče zapadne, pa su u velikom finalu 2009. LA Lakersi dopustili Orlandu samo jedan meč u seriji.

4. Indiana Pacers 1997/98

s-l300

Nadimak Unbeata-Bulls koji je Chicago nosio pod vođstvom Michaela Jordana je bio u blagom nokdaunu, kao i sami Bullsi te 1998. kada su u finalu Istoka sa druge strane parketa bili Reggie Miller, Rik Smits i Mark Jackson, nateravši Phila Jacksona da prvi put od 1992. igra play-off seriju od sedam mečeva. Finale Istoka je, ispostaviće se, bilo najviše sto su Pacersi iz kasnih devedesetih mogli, a Reggie je postao još veći kada je bio jedini član Dream teama iz 2002. koji je prišao košarkašima Jugoslavije i čestitao pobedu nakon izbacivanja u četvrt-finalu. Reggie je Srbin 1/1, a svoje poštovanje su mu ukazali članovi beogradskog rep benda Prti Bee Gee stihom “U dresu Reggie Millera idem kod svog dilera.”

3. Phoenix Suns 2006/07

preview07_377_phx

Marketinški slogan Sunsa za pomenutu sezonu je bio Eyes on the prize. Pick ‘n roll Steve Nasha i Amar’ea Stoudamirea je u sezoni nakon ispadanja u finalu Zapada bio još ubojitiji, a šut Shawna Mariona još čudniji i precizniji. Eyes on the prize kampanja koju je sa klupe predvodio Mike D’Antoni je Sunse u aprilu 2007. dovela do skora 61-21, pa se u prvom kolu desilo ono što se može opisati omiljenom floskulom bilo kog srpskog sportskog novinara – seča knezova! Kobe Bryant je završio sezonu u aprilu, ali je jedan drugi Srbima neomiljeni jezerdžija pokvario sve Phoenixu. Robert “Big Shot Bob” Horry nije unesrećio samo Sacramento Kingse i Srbiju 2002. već je nakon incidenta u četvrtoj utakmici finalne serije Zapada, Phoenix Suns-San Antonio Spurs, uzrokovao incident posle kog su Stoudamire i Boris Diaw suspendovani po jedan meč, a on dva. Amar’e i Boris su bili značajniji za Phoenix više nego što je Horry bio za Spurse, pa je taj prekid kontinuiteta u igri Sunse doveo do ispadanja, Spurse do pobede nad Clevelandom metlom u finalu, a Steve Nasha do ovog izraza lica:

UWv6Pl8d

2. Utah Jazz 1996-1998

display_image

John Stockton i Karl Malone su, po Hegelu, prvo dijalektičko jedinstvo NBA lige. Startne petorke pobrojanih timova se često izgovaraju u dahu, ali kod Jute morate napraviti značajniju dramsku pauzu posle izgovaranja Stocktonovog i Maloneovog imena, da bi se kasnije niz nastavio u Hornacek, Ostertag, Russell. Sjajan tim je u finalu lock-out sezone 97/98. čekao zbunjene Bullse, nakon serije od sedam mečeva sa Indianom i ovo revanš finale za njih nije bilo uspešno, jer se jednostavno Michael Jordan isprečio. Subjektivno mišljenje mi nalaže da je horog Karla Malonea bio razlog zašto je trademark šut Nebojše Glogovca u filmu Nebeska Udica bio horog i zašto je svima nama koji smo trenirali basket horog bio tako težak za izvođenje. Deceniju i po nakon Nebeske Udice i šarma Jazzera, horog je i dalje težak potez, a imena Johna Stocktona i Karla Malonea se i dalje izgovaraju zajedno.

1. Sacramento Kings 2001/02

hi-res-52236906_crop_north

Najveća srpska tragedija i najbitniji rat koji je Srbija izgubila. Trojka Roberta Horryja je u četvrtom meču u seriji spustila erekciju nuklearnog potencijala Kingsa koji bi, da nije bilo te trojke, osvojili prsten. Kontroverzu i, navijačima preko potrebnu teoriju zavere, krila je šesta utakmica u seriji zbog olako dosuđivanih faulova Divcu nad Shaquileom O’ Nealom, kada bi ovaj samo položio prste na leđa tridesetčetvorke Lakersa. Utemeljenost zavere dovodila je i do komesara NBA lige Davida Sterna, koji je gledajući seriju kroz materijalnu prizmu, navodno shvatio da je ime Lakersa u finalu mnogo unosnije nego ime Kingsa. Verovatno niko nikad neće imati ono što su Zamalo Kraljevi imali u periodu od 1998. do 2002. imali: Zaglušujuću buku navijača u Arco Areni, Chrisa Webbera u najboljoj formi, šuteve iz punog trka Peđe Stojakovića, grickanje noktiju Mikea Bibbyja, facu poput Vlada Divca, kul nadimak Jasona Williamsa – White Chocolate, najboljeg šestog igrača Bobbyja Jacksona i milion budnih Srba u noći između nedelje i ponedeljka.

Utisak koji nije na listi: Oklahoma City Thunder 2011/12

145371624_crop_650x440

Thunder je u svojoj četvrtoj godini pod tim imenom najviše ličio na Golden State Warriorse iz 2015. Tim Thundera je u finalu 2012. izgubio u velikom finalu od Heata LeBrona Jamesa u pet mečeva. Prosto je, ljude je smorio Space Jam nastup LeBrona, Wadea i Bosha, pa su u Thunderu navijali za humanoidniju verziju LeBrona Jamesa – Kevina Duranta. Problem je bio u tome što se Oklahomi nije desilo poluvreme koje se desilo Michaelu Jordanu, Dušku Dugoušku i Patku Dači. Durant je od 2012. vrlo sklon povredama, a James Harden je odlučio da karijeru plašenja protivnika bradom nastavi u nesimpatičnim, ali respektabilnim Houston Rocketsima. A Tasmanijski đavo Russell Westbrook ne može i neće moći sam.

Autor: starismrad

 

 

2/5 - (3 votes)

COMMENTS

WORDPRESS: 0