U jednom od prvih upisivanja u leksikon, a da ih se sećam, u polje omiljeni glumac sam upisao Vil Smit. Obožavanje Fresh Princea sa Bel Aira nije bilo inspirisano njegovom serijom, po kojoj je bio poznat ostatku sveta. Kod nas je ta serija na televizije došla mnogo kasnije, kada sam već bio u srednjoj školi. U osnovnoj školi, Jadenovog i Willowinog ćaleta smo obožavali zbog Man in Black, ali možda još više zbog Dana nezavisnosti. Potonji je inače moje prvo bioskopsko iskustvo, ako ne računamo Bambija, posle koga sam zbog smrti mame košute navukao traume i nisam se pojavljivao u mračnim bioskopskim salama narednih 8 godina.
Na dvadesetogodišnjicu ovog kultnog ostvaranje, Roland je rešio da okupi ekipu i da napravi drugi deo. Kao što najava kaže, oduvek smo znali da će se vanzemaljci vratiti i da će probati da se osvete profesoru Dejvidu Levinsonu, kog je glumio Džef Goldblum, koji im je znalački ubacio virus i sjebao zaštitni sistem. Vil Smita nema, istripovao je da je glumac i juri Oskara, ali tu je omiljeni američki predsednik Whitmore, u izvedbi Bil Pulmana, koji će probati opet, da svojim govorom za 4. jul spoji istok i zapad, i natera da ljubi se sever i jug.
Povodom premijere Independence Day 2 – Resurgence, rešili smo da se potsetimo i drugih vanzemaljaca. Zlikovaca, ali i dobrica. Da ih postavimo na teren jedne protiv drugih. Pet na pet. Nešto kao Space Jam, samo umesto Looney Toonsa, tu su good guys vanzemaljci. Džordan može da ostane, on je ionako igrao kao da nije sa ove planete.
I da, na listi neće biti svih mogućih stvorenja iz Star Warsa, niti Star Treka, oni su kategorija za sebe.
BAD GUYS
#1. Alien
Za početak, prava kraljica tuđina. Ovo stvorenje čak nosi i ime, po kom zovu i druge vanzemaljce. Dobro, i ilegalne useljenike, ali to je već druga priča. Remek delo Ridlija Skota nam je donelo jedno od najstrašnijih vanzemaljskih stvorenja, koje je i u narednih nekoliko delova nastavilo da teroriše Sigurni Viver i drugare joj. Samo rađanje Aliena iz stomaka Johna Hurta je jedna od antologijskih scena, i setimo je se svaki put kad nešto loše pojedemo, ili čujemo pesmu Partibrejkersa Kreni prema meni. Inače, genijalni prevod Osmi putnik, pod kojim je ovaj film igrao kod nas, nije naša zamisao kako su mnogi pretpostavljali, već je prevod francuskog Le Huitième Passager.
#2. Independence Day
Već sam pisao u uvodu o ovim zločincima, ali red je i ovde da ih pomenem, jer je ovo klasičan primer kako mali zemljanin zamišlja susret sa vanzemaljcima. Jednog jutra se probudite i ogromni leteći tanjiri (malo nabudženiji) lebde nad vašim kućama i zaklanjaju vam Sunce, a vi baš pošli na plažu. I onda vas puste malo da se ložite, kao možda su došli da se druže sa vama, međutim ništa od toga. Inače imaju ogromne pipke i komuniciraju sa nama tako što se kao preko USB-a tim pipcima zakače za naša tela i onda kroz nas pričaju. A gde nam je otvor za USB, ne bih sad da pretpostavljam.
#3. Mars Attack!
Sve isto kao u prethodnom, samo malo drugačije. Tim Burton je u pauzama snimanja bajki sa Džoni Depom, snimio parodiju na Dan nezavisnosti, ali i na SF filmove iz pedesetih i šesdesetih, pošto su mu vanzemaljci i njihovi tanjiri više u retro vajbu. Džek Nikolson je predsednik, ali da je preživeo, teško da bi dobio drugi mandat posle ove navale sa Marsa. U ovom filmu je poslednja uloga Sare Džesike Parker, pre nego što je zauvek postala Keri Bredšo. Na kraju Tom Džons preživi i napravi Sex Bomb, tako da je možda trebalo da navijamo za Mars.
#4.The Hitchhiker’s Guide to Galaxy
Sve je to lepo, ogromni svemirski brodovi, zli vanzemaljci, predatori sa ekstra moćima, ali treba da se fokusiramo na pravo zlo. Birokratiju. A ko su najveće birokrate u univerzumu – naravno Vogoni. Pritom u Autostoperskom vodiču, upravo oni unište zemlju, da bi se izgradila hipersvemirska obilaznica. Vogoni su gmizavičasta stvorenja, koja sve rade po knjigama, ne baš zli, ali jako nperijatni i pišu treću najgoru poeziju u univerzumu. Naši junaci iz Vodiča čak i čuju deo te umetnosti. Legalisti, loša poezija, ispade da su Vogoni predstavnici DSS-a van Zemlje. Inače, sam film je prilično potcenjen. Iako neće nikad dobaciti do sekte obožavalaca knjige Daglasa Adamsa, uvek ga rado odgledam kada ga repriziraju po kablovskim televizijama.
#5. Svemirci su krivi za sve
Ne bi bilo fer, a da ne ubacimo i neke naše vanzemaljce. Dobro, ovaj nije baš pravi pravi vanzemaljac, već odbegli pacijent koji je rešio da se kandiduje na opštinskim izborima u Lepenskom Viru, ali ko zna, da je pobedio, tj. da nije bilo naših hrabrih Bokija i Pajka, možda bi krenuo dalje u svet i možda bio i glavni protivnik Vil Smita u Danu nezavisnosti. Ko zna. Ako ništa, iz filma nam je ostala ova horor numera Borisa Bizetića.
GOOD GUYS
#1. E.T.
Ako smo listu negativaca počeli sinonimom za vanzemaljce, red je da tako krene i lista dobrih momaka, pošto je E.T. skraćenica za Extra-Terrestrial. Omiljeni vanzemaljac za sve ispod 10 godina i one koji se tako osećaju. Brat od strica džedaja Jode. Prošle su 34 godine od kako je E.T. telefonirao kući, a od tada je njegova najbolja drugarica Dru Barimor stigla da se navuče na drogu, skine se, uđe u pubertet, navuče se ponovo, skine se, skine se gola kod Letermana i producira Doni Darka. Za one kojima je E.T. malo dosadio, nek se posvete užasnom rip-offu Mac and Me, koji Pol Rad već godinama reklamira u gostovanjima kod Connana O’Briana.
#2. Alf
Pomalo zaboravljeni nosati vanzemaljac sa planete Melmak. Za razliku od ostalih, ovaj je jedan opušteni suburban alien, koji se nije mnogo cimao oko odnosa sa zemljanima. Omiljen svima koji ne vole mačke. I njegovo ime je akronim za Alien Life Form. Ako je E.T. Jodin rođak, onda Alf verovatno ima neke krvne veze sa Gonzom iz Mapeta. I šta je uopšte Gonzo?
#3. Batteries Not Included
Leteći tanjiri su oduvek predstavljani kao prevozno sredstvo svakog prosečnog aliena, koji je došao da zauzme našu planetu, da gazi nam njivom i sladi se šljivom. Međutim, u ovom saharinskom spilbergovskom dečijem filmu, leteći tanjiri (ili tanjirići) su actually vanzemaljci. Dolaze u zabačeni deo Njujorka i poprave celu pomalo ruiniranu zgradu, a pomognu i njenim stanarima. Znači mnogo pre rijalitija u kojima ljudi podižu kuće drugima, vanzemaljci su pomagali socijalne slučajeve u East Villageu.
#4. District 9
Vanzemaljci kao metafora za različitost i ugnjetavane grupacije naroda. Što da ne? Naročito kad se glavni lik na pola transformiše iz čoveka u vanzemaljca, a prethodno je bio jedan od zlih birokrata. Južnoafrički reditelj Nil Blukamp je iskoristio svoju rodnu zemlju, kao i problem aparthejda, da se predstavi u nešto originalnijem SF svetlu. Time je postao omiljen izvozni proizvod Južne Afrike, uz Die Antword i Lukasa Radebea.
#5. Superman/ Kal-El
Realno, nikada nisam voleo Supermena, ali eto, ako nam trebaju vanzemaljci koji će biti na našoj strani, onda bolje da imamo njega, nego mapeta sa nosom Vladana Batića, ili miroljubivog Jodinog rođaka sa afinitetom ka telefonima.
Autor: Miloš Dašić
COMMENTS