Whiskey Tango Foxtrot
Kada bi sproveli anketu u svojoj okolini o Tini Fej, o tome da li je vole i zašto, verovatno bi 98 odsto odgovora bilo pozitivno. Preostalih dva ostavljamo dežurnim hejterima. Bele listiće, tj. one koji bi pitali ko je Tina Fej, ne računamo u ovom istraživanju. E sad, zapitaćemo se zašto je to tako? Realno, ma koliko 30 Rock bio genijalna serija, a Mean Girls redefinisao žanr tinejdž rom-koma, Tina ne može baš da se pohvali filmskim ulogama (SNL se ne računa, to gledaju samo Moma i još desetak sektaša). Sve do sada! Viski bla bla nije vrhunski film, ima svojih mana, ali ovo je najbliže stavu Tine Fej iz SNL Weekend Updatea u nekoj filmskoj ulozi. Najbolji opis je “Eat, Pray, Love meets Avganistan”. Tina glumi 40-godišnju novinarku, koja umesto da krene na road trip, gde klopa, cirka i vata se sa Havijer Bardemom, izabere Avganistan, gde se krije od Talibana, snima vojnike i vata se sa Martinom Frimenom. Naravno, naviknuta na potpuno drugačiji život, brzo se navlači na ratno ludilo i izveštavanje, i reši da se ne vrati kući. Naravno, stekne milion kontakata i prijatelja. Osim već pomenutog Frimena, tu je i frenemy koju tumači Margo Robi, avganistanski kancelar Alfred Molina koji se loži na Tinu (a ko ne bi), kao i onaj mali iz Girlsa što je bio dečko od Marnie prvih par sezona(Christofer Abott). Pošto glumi azijata, kontam da je film već naišao na osudu javnosti zbog whitewashinga. Komedija je u prvom planu, iako su tu elementi drame kao i saharinske patetike, koju ipak dvojac Tina Fej-Martin Frimen iznosi na svojim plećima bez da vam to preterano smeta.
Gledati sa sektom obožavalaca gospođe Fej. Sve nas je više!
Virgin Mountain
40 Year Old Virgin je verovatno prvi susret svih nas sa Juddom Apatowom (ne lažite da je to Freaks and Geeks, gledali ste ga kasnije). E sad, zamislite kada bi se oduzeo bros before hoes humor. I kada bi oduzeli lovable sporedne likove. Znači nema Set Rogena i Pol Rada. I da je glavni ženski lik stvarno depresivan, ali ne ono američki “gledam kroz prozor i tužna sam dok slušam Jesus and Marry Chain”, nego dijagnozirana depresija. I četrdesetogodišnak nije prosečno-izgledajući lik koji realno može da stigne do kreveta sa nekom devojom, nego stokilaš koji baš i ne priča. Posle svega toga, dobijete novu islandsku komediju (????) Virgin Mountain, iliti Fusi, kako se zove na izvornom jeziku. Fusi je ime glavnog junaka, a ako ste dosad naleteli na neki islandski film, naučili ste da je to sasvim korektno islandsko ime, jer može i gore. Fusi živi sa majkom, radi na aerodromu, sluša hevi metal i voli da se igra Drugog svetskog rata. Znači “virgin” je ispisano all over the place. Onda upoznaje devojku i tako to krene. Režiju potpisuje Dagur Kari, lik koji je uz Baltazar Kormakura najviše dobacio u svetu filma, a da potiče sa Islanda. Upravo sam sad skontao da se nijednom ni drugom prezimena ne završavaju na “son”.
Gledati sa drugaricom sa kojom redovno posećujete Slobodnu zonu.
Autor: Miloš Dašić
Electra Woman and Dyna Girl
Uspeh žanra uvek vuče sa sobom i filmove koji bi da ga parodiraju, ili da se poigraju sa ustaljenim normama. YouTube persone, Grejs Helbig i Hana Hart, pronašle su superherojke iz naslova filma u dalekim sećanjima iz detinjstva, i odlučile da naivni TV šou prilagode današnjem dobu. Elektro žena i Dinamo devojka su obične cure iz Ohaja, koje žele da postanu poznati superheroji i van rodnog grada. Želja im se ostvari kada snimak sprečavanja pljačke postane viralni hit i donese im ponudu za milionski ugovor. Svet u kom funkcionišu je bez super negativaca, koji su istrebljeni pre nekoliko decenija, tako da ljudi sa super moćima (ili sa super gedžetima) uglavnom imaju zadatak da izgledaju lepo, snimaju reklame i tu i tamo spreče neko banalno krivično delo. Naše junakinje (ili bar jednu) ubrzo zavedu svetla velikoga grada, što njihovo prijateljstvo i saradnju stavlja na test, a ni pojava prve super negativke posle dužeg perioda, ne pomaže situaciji. Uprkos tankom budžetu, i činjenici da je u originalu prikazivan kao višedelna web serija, film odlično funkcioniše kao celina od nepretencioznih sat i 20. Superherojstvo je uzeto samo kao okvir, u kom šarmantne devojke odlično razrađuju priču o prijateljstvu, uspehu i opstanku prijateljstva u uspehu. Nisam gledao njihove ranije radove, ali su beskrajno harizmatične, imaju odličnu međusobnu hemiju i čeka ih, nadam se, velika karijera.
Gledati sa nekim domaćim jutjuberkama, da vide šta sve može da se radi po internetu.
The Mermaid
Zajedno sa kineskim predsednikom, u posetu su nam stigli i kineski filmovi. Iako neki imaju prezabavne naslove poput Odlazi gospodine tumore, odlučio sam da pogledam Sirenu, koju prate reputacija jednog od najgledanijih naslova u Kini, svršavajuće kritike na Zapadu i težina opusa autora pod imenom Stiven Čau, koji je vratio kinematografiju svoje zemlje na top liste, filmovima kao što su Šaolin fudbal i Kung fu frka. Jedino što mi je film stvarno pružio je mogućnost da se zapitam da li sam normalan, i da li sam gledao istu stvar kao svi oni koji su ga hvalili. Priča o sireni koja treba da ubije milionera koji kupuje prirodno stanište njene porodice, pa se naravno zaljubi u njega, sama po sebi opravdava status letnjeg hita, ali izvedba je na jako niskom nivou. Nema ovde ničega od akrobacija koje obično krase Čauove filmove, a bez toga čovek izgleda ne zna da napravi kvalitetno delo. Dve, tri duhovite scene i zaista genijalni lik ujaka sirene, koji je polu čovek, polu hobotnica, otprilike su sve što ćete ovde da dobijete. Ostalo je na nivou bezuspešnog TV filma za školski program utorkom. Kao svaka kineska roba – deluje lepo, ali raspadne se posle mesec dana.
Gledati sa lokalnim Kinezima, da se prisete domovine, ali samo ako donesu klopu, da bar i vi imate neku vajdu.
Autor: Radomir Zvoncek
COMMENTS